Експлуатаційні властивості взуття залежать від технології виробництва, якості підошви та матеріалів верху. Підошва для взуття бере на себе основне навантаження, амортизує та захищає стопи, забезпечує волого- та теплоізоляцію, правильну постановку та зчеплення з покриттям.
Як вибрати підошву кросівок, щоб продовжити термін служби взуття, захистити ноги від травм та отримати максимальний ефект від тренувань, розповіли експерти компанії PEAK Sport Ukraine.
Матеріал та дизайн підошви — ключові фактори, що впливають на зручність, властивості та зовнішній вигляд спортивного взуття. Вибір матеріалів та будова підошви передусім залежать від призначення взуття. Підошви жіночих кросівок та чоловічих моделей переважно складаються з декількох шарів.
Проміжна підошва забезпечує стійке положення ніг та амортизацію ударів. Для її виготовлення застосовують такі синтетичні матеріали, як:
● Філон — легкий і пружний матеріал зі спінених гранул EVA (етилвінілацетату). Філон можна визначити за злегка «зморшкуватою» поверхнею. Невелика питома вага дозволяє створювати легкі популярні кросівки з великою підошвою.
● Поліуретан — щільний, міцний та зносостійкий матеріал, який згодом жовтіє.
● Філайт — філон із додаванням гуми у співвідношенні 60/40. Легкий та гнучкий матеріал. Найчастіше його використовують для монолітної проміжної підошви та устілки, завдяки чому зменшується вага та збільшується гнучкість кросівок.
Етилвінілацетат (EVA) — матеріал пористої структури. Саме пориста структура дозволяє матеріалу бути легким, але зберігати тепло і не пропускати холод. EVA витримує екстремально низькі температури, не втрачаючи при цьому еластичність. Стійкий до вологи здатний легко відновлювати форму під час деформації.
Підошва бере на себе удари та забезпечує зчеплення з поверхнею. Найпопулярніші матеріали для її виготовлення — це силікон, вуглецева гума, чиста гума та інші:
Силікон володіє високими естетичними та експлуатаційними властивостями. Силіконові підошви використовують у кросівках жіночих для фітнесу та аеробіки. Ноги у взутті з силіконовою підошвою добре охолоджуються та не втомлюються навіть при тривалих тренуваннях.
Вуглецеву гуму відрізняє міцність, стійкість до стирання, перепадів температур, високої вологості та багаторазовим згинанням. Застосовується матеріал у кросівках для бігу. Чиста гума менш зносостійка, але, на відміну від вуглецевої, не забруднює підлогу, тому використовується у виробництві кімнатного взуття. Гума зі штучними добавками володіє високою зносостійкістю. Підошви з цієї гуми щільні, жорсткі та важкі, тому його застосовують у взутті для тенісу, ходьби та вуличного баскетболу.
Gum Rubber — суміш із натуральної та синтезованої гуми, яку легко впізнати за особливим жовто-коричневим кольором. Взуття на такій підошві чудово чіпляється за покриття у спортивних залах. Дуралон — синтетична мікропориста гума, яку відрізняють м'якість, еластичність та відмінна амортизація. Недолік цього матеріалу — мала стійкість до стирання, тому його використовують як амортизаційні вставки.
Термопластична гума — довговічний та комфортний матеріал для підошви спортивного взуття. Єдиним мінусом вважають слабку термостійкість. При температурі вище 70 градусів термопластична гума втрачає первісну форму.
Головні критерії вибору взуття для спорту — відповідність призначенню, зручність, надійність, довговічність та безпека. Знання видів та властивостей матеріалів для підошви допоможе вам зробити правильний вибір. Сумніваєтеся у покупці? Надішліть запит на сайті PEAK Sport, та наші менеджери проконсультують з усіх питань!